Viete si predstaviť stavebné konanie, pri ktorom nebude potrebné navštíviť množstvo úradov a úradníkov? Že by ste stavebné povolenie nevybavovali v papierovej forme, ale povedzme cez mobil?
Pri súčasnom stavebnom zákone to nie je možné, už dávno nedokáže adekvátne reagovať na podmienky a požiadavky súčasnosti. Aktuálne platný stavebný zákon z roku 1976 bol mnohokrát novelizovaný. Kým doteraz o novom stavebnom zákone vlády len teoretizovali, súčasná vláda s kritickou situáciou pohla a pripravila zásadné zmeny. Hlavnou z nich je, že stavebný zákon v súčasnej podobe nahradia dva úplne nové právne predpisy. Sú nimi zákon o výstavbe a zákon o územnom plánovaní. Vláda v januári schválila nové stavebné zákony, ktoré majú výrazne urýchliť povoľovanie stavieb a posunula ich na prerokovanie do parlamentu. Oba zákony majú byť účinné od januára 2023, ale ich autor podpredseda vlády SR Štefan Holý pripúšťa aj koniec prvého polroka 2023.
Pripravili sme pre vás video o zmenách, ktoré prinesie nový stavebný zákon. Dozviete sa odpovede aj na tieto otázky:
- Ako to teda bude vyzerať napríklad so stavebným konaním podľa nového zákona?
- Čo bude po novom musieť urobiť občan alebo firma, ak sa rozhodne niečo postaviť?
- Občania sa obávajú, že sa nebudú môcť vyjadrovať k tomu, čo sa bude v ich obci stavať a takisto aj či sa nezvýši byrokracia. Sú tieto obavy opodstatnené?
- Ako sa dotkne zákon čiernych stavieb – dokáže si poradiť so starými existujúcimi stavbami? A dokáže naozaj účinne zabrániť vzniku nových?
- Ako sa zákon pripravuje na plánovanú výstavbu nájomných bytov?
- Prečo je dôležité zrýchlenie a zjednodušenie schvaľovacích procesov aj s ohľadom na výstavbu nájomných bytov?
Na tieto a ďalšie otázky vám odpovedia traja odborníci. Za oblasť územného plánovanie a výstavby Slavomíra Salajová, za oblasť projektového riadenia a IT Marián Vaniak a za oblasť nájomného bývania a projektového riadenia odpovedá Daniela Hilčíková.