Nie každá časť Slovenska, ktorá je osídlená, funguje tak, ako by mala. Na niektorých sídliskách chýba istá vybavenosť, ďalším satelitným mestečkám zas environmentálny rozmer. O to všetko by sa mal starať urbanizmus, no ten je v mnohých prípadoch len teóriou. Práve v tejto oblasti by mohli priložiť ruku k dielu aj technológie. Vďaka nim by mohli samosprávy už v digitálnej podobe vytvárať lepšie funkčné celky. A dokonca by sa mohol zlepšiť aj trvalo udržateľný rozvoj zastavaných a iných území.
„Digitalizácia má pomáhať. Ona nevymyslí to, kde chcú ľudia bývať, kde chcú aby bola fabrika, ona má pomôcť cez rôzny set technických parametrov a ostatných veličín, potom napomáha v tom, že ponúkne mnoho verzií a alternatív, ktoré potom ľudia, ktorí rozhodujú o danom priestore majú možnosť pomerne rýchlo zhodnotiť a tie sa premietnu do konkrétneho plánu veľmi rýchlym spôsobom,“ hovorí štátny tajomník podpredsedu vlády SR Martin Hypký.
Digitálnu mapu bude potrebné udržiavať v najaktuálnejšej podobe práve pomocou technológií. Slovensko sa rozhodlo ísť v modelovaní 3D virtuálnej dvojičky krajiny vlastnou cestou, no svetové kapacity hovoria, že už čoskoro budeme iných učiť my. „Tvoríme takzvaný precedens. Vo svete s touto myšlienkou ešte nikto neprišiel. Tým, že vytvoríme infraštruktúru tu na Slovensku, ktorá bude unikátna na svete, tak bude týchto nových technológií v našej krajine pretlak,“ dodáva na záver štátny tajomník.
Celú reportáž relácie Svet technológií na TA3 si môžete pozrieť TU.